Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

Τα ρεκόρ που έσπασε εχθές ο Ολυμπιακός!

Ο θρίαμβος επί της Σιένα συνδυάστηκε με πάρα πολλά ρεκόρ για τους «ερυθρόλευκους» και η νίκη με 89-41 επί των πρωταθλητών Ιταλίας θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία τους.

Η συγκεκριμένη νίκη είναι η μεγαλύτερη στην ιστορία τους στην Ευρωλίγκα, αφού το +48 ξεπέρασε το +47, με το οποίο είχαν κερδίσει στην παρθενική χρονιά της διοργάνωσης (2000-01) την πορτογαλική Οβαρένσε. Το ρεκόρ για τη μεγαλύτερη νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία της ομάδας χάθηκε από το καλάθι του Λαβρίνοβιτς στο φινάλε, αφού το +49 (106-57) με την Αλ Γιάλα της Αιγύπτου τη σεζόν 1978-79 παραμένει ακατάρριπτο.

Το +38 του ημιχρόνου (47-9) είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε ημίχρονο αγώνα της διοργάνωσης. Επίσης, οι 9 πόντοι της Σιένα στο πρώτο δεκάλεπτο είναι επίσης, αρνητικό ρεκόρ στη διοργάνωση, καθώς το προηγούμενο αρνητικό ρεκόρ ήταν οι 14 πόντοι της Βιλερμπάν στο παιχνίδι της με την Μπενετόν Τρεβίζο στις 26/11/2003.