Πέμπτη 17 Μαρτίου 2011

Η Βασίλισσα πιο κοντά στον θρόνο της...

Χρειάσθηκαν έξι ολόκληρα χρόνια για τη Ρεάλ Μαδρίτης προκειμένου να εξορκίσει τον ευρωπαϊκό της “δαίμονα” και να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League, έπειτα από νίκη με σκορ 3-0 εναντίον της Λιόν μέσα στο "Μπερναμπέου".

Αν και η απόδοση των Γάλλων στο πρώτο ημίχρονο υπήρξε αξιοσημείωτη, με καλύτερο παίκτη τον τερματοφύλακά τους, Ουγκό Λορίς, οι Μαδριλένιοι ήταν ανώτεροι κατά τη συνολική διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Μαρσέλο, να κάνει “θαύματα” στον αγωνιστικό χώρο, όπως άλλωστε διαπιστώνεται και από το γεγονός ότι αποτέλεσε τον πρώτο που “βρήκε” δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 37’. Το δεύτερο γκολ ήρθε από τον Καρίμ Μπενζεμά, πρώην παίχτη της Λιόν, στο 67’, ενώ τη νίκη σφράγισε ο Ντι Μαρία στο 76’.

Από το 4ο κιόλας λεπτό η Ρεάλ έδειξε τις προθέσεις της με τον Μαρσέλο στην πρώτη κλασική ευκαιρία του αγώνα, να σουτάρει χαμηλά στη γωνία του τέρματος του Ουγκό Λορίς, αναγκάζοντας τον σε απόκρουση που έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ.